Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
ŞAŞILIK

Çoğumuzun, özellikle de anne babaların merak ettiği şaşılık konusunda Özel Yücelen Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği Uzman Doktorlarından Dilek Zorlu ÇULCU bilgi verdi.

 

ŞAŞILIK NEDEN OLUŞUR?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Gözlerde ortaya çıkan kaymanın nedeni genel olarak iki grup altında toplanabilir. Bir grup mekanik nedenlere, diğer grup ise göze sinir sisteminden gelen uyarıların dengesizliğine bağlıdır.

ŞAŞILIK TANISI NASIL KONULUR? AİLEDE KAYMA OLMASI ÇOCUKLARI ETKİLER Mİ?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Hastalar genelde ailelerin veya yakınlarının dikkatini çekerek doktora başvuruyorlar. Tanı, bir göz doktorunun muayenesi sonucunda konulabilir. Gözlerde kaymanın genetik geçiş şekli tam olarak bilinmemekle beraber aile öyküsü olanlarda bu hastalık daha sıkça görülebilir. Bu nedenle ailesinde kayma olan çocukların göz kontrolünden geçirilmeleri uygun olacaktır.

ŞAŞILIK HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR Mİ? KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Kaymaları ortaya çıkış yaşına göre konjenital ( doğuştan ) ve edinsel olarak ikiye ayırıyoruz. Doğuştan şaşılık olan grup, doğumdan itibaren ilk bir yıl içinde kaymanın olduğu gruptur ve genelde gözü hareket ettiren kas gruplarının gelişememesine bağlıdır. Edinsel kaymaların kendi aralarında oldukça farklı grupları var. Çoğu 2-6 yaş arasında başlama eğilimindedir ancak daha ileri yaş gruplarında da genelde merkezi sinir sistemini etkileyen hadiselerden sonra, travmadan sonra veya göz kaslarını etkileyen hastalıklardan sonra kayma başlayabilir.

ŞAŞILIK NASIL TEDAVİ EDİLİR? HER ŞAŞILIK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Şaşılık genel olarak oldukça farklı mekanizmalarla ortaya çıkabilen birçok yöne oluşabilen hastalıklar grubu olarak nitelendirilebilir. Her kaymanın tedavi yöntemi o kaymanın tipine göre değişmektedir. Çok kabaca eğer doğumdan itibaren ilk bir yaş içinde ortaya çıkmışsa cerrahi, sonraki yaşlarda ortaya çıkan kaymalar gözlük ve cerrahi uygulama ile tedavi edilebilir. Ama özellikle bir gözün aşırı tembelliği veya merkezi sinir sistemimizin gözlerimizi koordine edememesi sonucu oluşan kaymaları tedavi etmekte çok mümkün olamıyor. Ancak sıklık olarak son söylediğim grup çok çok nadirdir.

GÖZ TEMBELLİĞİ NEDİR? GÖZ TEMBELLİĞİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Bu durum kayan gözün beynimiz tarafından
“ görmüyor ” olarak algılanıp, o gözden gelen uyarıları beynimizin kabul etmemesi diye açıklanabilir. Göz tembelliği önlenebilir ama genellikle hastaların hekime çok geç başvurmaları nedeniyle tedavi olanağı ortadan kalkmış durumlarda oluyor. Şaşılık çok önemli bir göz tembelliği nedenidir. Bir başka deyişle nörolojik gelişim durmadan tembellik tedavisi bitmiş olmalıdır. Bu görme nörolojisi için ideal yaş altıdır. 9-12 yaşa kadar tedavi uzamakla birlikte hastalar beş-altı yaş öncesi tedaviye başladılarsa tembellik tedavisi olma şansları çok çok artıyor. Eğer tembellik tedavi edilebilmişse şaşılık tedavisi de tabii ki mümkün oluyor ancak 12 yaşını geçmiş bir kişide tembellik yaklaşık 3-4/10’dan daha düşük düzeyde bir görmeye yol açıyorsa şaşılık cerrahisi yapılmamalıdır.

YANİ AZ GÖREN BİR GÖZE ŞAŞILIK CERRAHİSİ YAPILAMIYOR DİYEBİLİR MİYİZ?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU:Kesinlikle evet. Şayet yapılırsa az gören gözden beyin uyarı kabul etmediği için ilerde çok kontrolsüz bir kayma ortaya çıkacaktır.

O ZAMAN GÖREN HER GÖZE CERRAHİ UYGULAMA YAPILABİLİR Mİ?

Uzm.Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Hayır. Cerrahi öncesi hastanın şaşılık cerrahisine uygun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sadece görme düzeyine bakmak yeterli değildir. Bazı hastalar özellikle ileri yaşta olanlar şaşılık cerrahi sonrasında çift görme yaşayabilirler. Bu ameliyat öncesi mutlaka test edilmesi gereken bir durumdur. Çeşitli testlerle hastaya ameliyat sonrasında bu durumun gelişip gelişmeyeceği veya ne ölçüde olacağı anlatılmalıdır. Ayrıca her kayma ameliyatla düzelmez. Şaşılığın oldukça farklı mekanizmalarla oluşan bir hastalık grubu olduğundan bahsetmiştik. Oluş mekanizmasına göre tedavi şekli değişir.

GÖZLÜK TAKARAK TA ŞAŞILIK TEDAVİSİ OLABİLİYOR MU?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Evet. Bazı grup kaymaların tedavisi gözlükledir. Ama şunu çok vurgulayarak söyleyelim. Bu genelde yanlış anlaşılıyor. Bir kayma ya gözlükle ya cerrahiyle ya da hem cerrahi hem gözlükle tedavi edilir. Diyelim ki hipermetropsunuz ve bu duruma bağlı kaymanız var. Bu kayma kesinlikle gözlükle tedavi olacak, gözlük çıkartılınca kaymanız olacak, takınca geçecek. Hastalar bazen gözlükleri çıkınca kaymaları devam ettiği için ameliyat olmak istiyorlar. Böyle bir kayma ameliyat edilemez. Hangi tedavinin uygun olduğuna ilgili göz doktoru karar verebilir. Ancak kayma tedavisi özellikle de tembelliğe bağlı olan kaymanın tedavisinde hastanın tedaviye uyumu işin en zor tarafıdır. Zamanında tedaviye başlanılmış ve verilen tedaviye uyulmuş ise genelde sonuç başarılı oluyor ama bizim en zorlandığımız taraf verdiğimiz tedavilere uyumun az olması. Yani “ hadi ameliyat olayım; bu iş bitsin ” diye kolay bir tedavi değil genelde. Çok az hastanın tedavisi bu kadar kolay olur.

GİZLİ ŞAŞILIK NE DEMEKTİR?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Gizli kayma bir objeye bakıldığı zaman her iki gözün doğru bir optik aksla kullanıldığını, ancak her iki gözün içe veya dışa birlikte hareketinin zayıf olduğu bir durumdur. Dışardan fark edilebilen aşikar bir kayma yoktur. Tembellik oluşturma riski yoktur. Gözlük ve egzersizle tedavi edilebilir. Genelde okuma esnasında gözlerin içe gelmemesi şeklindeki gizli kayma sıktır. Okuma güçlüğü ve baş ağrısı yaratır. Gözlük ve egzersiz verilir.

YALANCI KAYMA NE DEMEKTİR?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Yalancı kaymada aslında aşikar veya gizli hiçbir şekilde kayma yoktur. Ama öncelikle küçük çocuklarda burun kökünün basık ve geniş olması, göz kapaklarının kenarındaki deri kıvrımının olmasından dolayı dışardan bakılınca kayma varmış gibi algılanmasına yalancı kayma adı verilir. Ortada bir hastalık olmadığı için tedavi edilecek durumda yoktur.

AMELİYAT YAPILACAĞI ZAMAN GENEL ANESTEZİ Mİ UYGULANIYOR? VE AMELİYAT BAŞARISI NE ORANDADIR?

Uzm. Dr. Dilek Zorlu ÇULCU: Erişkin hastalara genel anestezi vermemiz gerekmiyor. Ameliyatın kaç gözü kapsadığına bağlı olarak bir veya iki göz üzerinde yapılıyor. Küçük çocuklar tabii ki genel anestezi altında opere ediliyorlar. Dünyanın hiçbir şaşılık merkezinde genel bir kural olarak hastaların ilk seansta düzelme oranları % 100 olarak verilmez. Çünkü 1 mmlik kas müdahalesi şu kadar derece kayma düzeltir diye bir ölçü yoktur. Yaklaşık bir değer tahmin edilebilir. Bu nedenle az bir grup hastaya ikinci seans gerekebilir. Bu son derece doğal bir durumdur ve hastalara bu durum ameliyat öncesinde muhakkak açıklanmalıdır. Ameliyat olan göz bir sonraki güne kadar kapalı kalıyor. Ertesi gün açılıyor ancak kızarık ve şişlikler bir iki hafta kadar sürmektedir. Hastalar lokal anestezi alıp, aynı gün evlerine gönderilebilir fakat bunlar tabii ki ameliyatı yapan cerrahın takdiridir.

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam