Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
AIDS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde günümüzde en çok korkulan ve en çok konuşulan AIDS ( Edinilmiş Bağışıklık Sendromu ) hakkında “ 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ ” dolayısıyla basın açıklamasında bulunan Özel Yücelen Hastanesi Üroloji Bölümü Uzm. Dr. Faruk TARIMCIOĞLU, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

 

AIDS NEDİR?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - Açılımı “ Edinilmiş Bağışıklık Sendromu ” olan ancak genel anlamda kısa adı AIDS olarak bilinen “ Acquired Immundeficiency Syndrome ” bir enfeksiyon hastalığıdır, yani vücut direncinin bozulması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücut direncinin azalması insan bağışıklık sistemini bozan virüslerin vücuda girmesiyle olur. Bu virüslere HIV ( Human Immunodeficiency Virüsleri ) denilir. Bu virüslerin HIV-1, HIV- 2 tipleri mevcuttur.

HIV’İN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE VERDİĞİ ZARARDAN DOLAYI NE TÜR HASTALIKLARA YAKALANMA OLASILIĞI FAZLADIR?

Uz. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - Bu hastalığın her evresinde vücutta bulunan virüsler bölünmelerle çoğaldığından enfeksiyonun geç dönemlerinde bağışıklık sisteminde ağır bozukluklar oluşur. Bağışıklık sistemi bozulunca vücut kendisini diğer hastalık etkenlerine karşı koruyamaz. Bu nedenle diğer etkenlerin yaptıkları hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklara kısaca değinecek olursak:
Özel bir bakterinin yaptığı Akciğer İltihabı ( Zatüre veya Pnömoni )
Kaposi Sarkomu denilen tümoral hastalık
Parazitler, bazı fırsatçı bakteriler, mantarlar ve virüsler ( Örneğin grip virüsü ), ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları
Beyin, beyin zarı iltihabı, omurilik ve sinir köklerindeki iltihaplanmalar

AIDS KİMLERDE GÖRÜLÜR ?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu -
Sık eş değiştiren kişilerde, homo ve biseksüellerde ( Almanya’da vakaların % 73’ ü )
Uyuşturucu bağımlısı olanlar: Damardan kendisine veya başkasına virüsle bulaşmış enjektörle uyuşturucu ilaç verenler
Her hangi bir nedenle kendilerine kan verilen hastalar
Gebe anneden çocuğuna virüs geçmesi durumunda

AIDS NASIL BULAŞIR ?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - AIDS, cinsel yoldan ve salgılarla bulaşır. (Sperm, tükrük, anal mukoza salgısı gibi … ). Eskiden sanıldığı gibi sivrisineklerle bulaşma söz konusu değildir.

AIDS’İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - Vücuduna HIV virüsleri giren kişide AIDS dediğimiz hastalığın belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Bu hastalık belirti vermeyen bir durumdan, AIDS’e kadar uzanan çeşitli hastalık tabloları şeklinde seyredebilir. Hastalığın ilerleme sıklığı oldukça değişiktir. Bazı kişilerde hastalık yani HIV bulaşmasından birkaç ay sonra bazılarında ise yıllarca herhangi bir beliti ortaya çıkmamaktadır. Genel olarak enfeksiyondan AIDS’e kadar geçen süre yaklaşık on yıldır. Belirtileri şu şekilde sıralanabilir.
Gribe benzer bulgular ( Ateş, baş ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, zayıflama )
Vücutta zaman zaman oluşan deri döküntüleri

AIDS’İN TANISI NASIL KONULUR ?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - Bu virüslere karşı vücudumuzda antikorlar oluşur. Buna HIV – IgG antikoru diyoruz. Bu antikor ELISA testi ile belirlenir. Bu test negatif ise ve şüphe devam ediyorsa iki veya on iki ay sonra test tekrar edilir. Test pozitif ise ikinci özel bir testle testin pozitifliği doğrulanır. Risk altındaki her insana HIV tam testleri yapılmalıdır.

AIDS’İN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR? Ve NASIL YAPILMALIDIR?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - HIV bulaşmış bir kişinin tedavisi ancak kapsamlı bir bakımın yapılabileceği bir merkezde olmalıdır. Yeni tanısı konulmuş bir HIV enfeksiyonu yeni edinilmiş olmayabilir. Bu hasta hastalığın her hangi bir evresini yaşıyor olabilir. Eğer ateş, kilo kaybı, ishal, ağızda mantar, öksürük ve nefes darlığı gibi bulgular varsa acilen ileri donanımlı bir tedavi merkezine hasta sevk edilmelidir. Tedaviler, bulgulara yöneliktir. Yani diğer enfeksiyon hastalıklarının ve bunların ortaya çıkardığı olumsuz durumların antibiotikle tedavisi ve immun sistemin kuvvetlendirilmesi ile tedavi gerçekleştirilir. Bu hastalığın henüz aşısı yoktur. En önemli faktör cinsel anlamda korunmaktır. Bu nedenle cinsel yolla bulaşma olasılığı ortadan kalkar. Diğer dikkat edilecek hususlar arasında;
Kan transfüzyonlarında kan testlerinin çok dikkatle yapılması gerekir.
Uyuşturucu ile savaş

Sayın Tarımcıoğlu, Konu Hakkında Son Olarak Söylemek istedikleriniz nelerdir?

Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu - Gelişen teknoloji ile birlikte aralıksız olarak devam eden tıbbi araştırmaların en kısa zamanda bu hastalığa çare bulunmasını diliyorum. Muhakkak cinsel anlamda koruyucu yöntemlerden yararlanalım. AIDS’e yakalanmış hastalara ise kötü davranıp, onları dışlamayalım. Unutmayalım ki onların en çok psikolojik anlamda desteğe ihtiyaçları var ve bir gün bizde bu hastalığa yakalanabiliriz. Herkese sağlıklı günler diliyorum…

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam