Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
İSHAL TEDAVİSİNDE AKILDA TUTULMASI GEREKENLER
İshal, dışkının su içeriğinde veya sıklığında artış olarak tanımlanır. Tıp çevrelerinde sıklıkla tercih edilen tanım günde 3 kez veya daha fazla yumuşak kıvamlı ya da sulu dışkılamadır. Çoğu zaman bulantı , kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler de eşlik eder.
İshal özellikle gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık problemleri arasında yer almaktadır. 0-5 yaş grubundaki her çocuğun yılda ortalama iki kez ishale yakalandığı düşünülürse, hastalığın ne kadar sık olduğu anlaşılabilir. Her yıl dünya üzerinde ortalama 5-10 milyon çocuk ishal nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
İshaller bakteri, parazit, virüs, ilaç ve bazı kimyasal maddeler nedeniyle oluşabilir. Her yaş grubunu etkileyen ve en sık olarak görülen ishaller, sıklıkla bakteri ve virüsler nedeniyle ortaya çıkan ishallerdir. Gelişmekte olan ülkelerde ishalin daha sık görülmesi; içme ve kullanma sularının yetersiz sanitasyonu, kanalizasyon ve atıkların içme ve kullanma sularına karışması, kötü sosyoekonomik koşullar ve eğitim yetersizliği’ne bağlanmaktadır.
İshallerin çok büyük kısmı kısa bir sürede iyileşmektedir. Antibiyotik kullanımına genellikle ihtiyaç olmamakta ve hastalık kendini sınırlamaktadır. Ancak çok sınırlı durumlarda antibiyotik kullanımı gerekmektedir. İshal tedavisinin temeli hastaya kaybettiği vücut sıvısının tekrar verilmesidir. İshaller sırasında vücut sıvısının kaybı neticesinde hücre içindeki sıvı da kaybedilmektedir. Bu hücre içinde bazı hayati tepkimeleri ve metabolizmayı olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda kan hacminin azalması da; beyin, böbrek gibi hayati organlara yeterli oksijen ve besinlerin ulaşmasını azaltır. Bütün bunlar neticesinde sıvı kaybı telafi edilmediğinde elektrolit bozuklukları, böbrek yetmezliği, bilinç bozuklukları ve koma gelişmekte bunlar da ölümle sonuçlanabilmektedir.
Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde ishale bağlı ölümlerin daha fazla artmasına neden olan bir yanlış inanış da; ishalli kimseye su veya sıvının verilmemesi gerektiği ve bunun ishali daha da artıracağı şeklindeki düşüncedir. Oysa ishalde ölümler vücudun aşırı su kaybetmesine bağlı olarak gelişmektedir ve ishali olduğu sırada yeterli sıvı alan hastalarda hemen hemen hiç ölüm olmamaktadır.
İshal tedavisinde akılda tutulması gereken en önemli prensip, ishal boyunca ve iyileşene kadar hastaya bol su ve sulu gıdalar verilmesinin gerektiğidir.
AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam