Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
MENİSKÜS
Bu haftaki sağlık röportajımızı Özel Yücelen Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzman Doktorlarından Op. Dr. Mehmet Ali SALIN'a ayırdık ve kendisinden Menisküs hakkında bilgiler aldık.

Menisküs Nedir? Fonksiyonları Nelerdir?
Op. Dr. M. Ali SALIN: Menisküsler ,diz ekleminde kaval kemiğin üst uçtaki eklem yüzlerine eklem kapsülüne yapışan iç ve dış olmak üzere her dizde iki tane olan fibrokartilajlarıdır. Uyluk ve kaval kemiklerinin hareket sırasında uyumunu sağlamak, dizin stabilitesine yardımcı olmak, yukarı ve aşağıdan gelen darbelere karşı şokları bertaraf etmek, eklem kıkırdaklarının bozulmasını önlemek başlıca fonksiyonlarıdır.

Menisküs y ırtılmalarından bahsedebilir misiniz?
Op. Dr. M. Ali SALIN: Menisküsler diz bükülü iken uyluğun içe ya da dışa dönmesi ve ani dizin açılması nedeniyle oluşur. Yaşlanma ve yapısal bozukluklarda menisküslerin yırtığına yardımcı olabilir. Dizlerini bükerek dönme yapan insanlarda ve sporcularda daha çok gözlenir. Çoğunlukla 20 - 40 yaş oranında ve iç menisküsün arka boynuzunda yırtık oluşur. İç kesimlerdeki yırtıklar kan dolaşımı olmadığından kendiliğinden iyileşmez, ancak çevredeki basit yırtıklar iyileşebilir.

Menisküs yaralanmalarının belirtileri nelerdir?
Op. Dr. M. Ali SALIN: Menisküs yırtığı olan hastaların şikâyetleri çoğunlukla eklem aralığında ağrı, boşalma, güvensizlik hissi, dizden ses gelmesi, şişme ve kilitlenmedir. Kilitlenme bazen kendiliğinden açılabilir ve tekrarlayabilir. Ağrı nedeniyle diz hareketleri kısıtlıdır. Çömelme ve merdiven inip çıkmada zorluk yaşanır. Yaşlı hastalarda ise takılma, kilitlenme nadirdir. En belirgin şikâyet, dize yüklenmekle artan eklem aralığı ağrısıdır.

Menisküsün erken teşhisinin kişiye olan faydalarını anlatabilir misiniz?
Op. Dr. M. Ali SALIN: Erken tanı ve tedavi ile diz çevresinde kıkırdak zayıflaması önlenebilir. Takılma ve kilitlenme nedeniyle olabilecek düşme ve yaralanmaların önüne geçilebilir. Kıkırdak harabiyetinin olması önlenebilir.

Menisküs yaralanmasının teşhis yöntemleri nelerdir?
Op. Dr. M. Ali SALIN: İyi bir muayene ile menisküs yırtıkları % 60 - 80 doğrulukla bilinebilir. Bilgisayarlı tomografinin tanıda önemi yoktur. MR ise %97'lere varan oranda duyarlıdır. MR, manyetik dalgalar kullanılarak menisküs gibi kemik olmayan yapıları en yüksek oranda gösteren ileri radyolojik görüntüleme tekniğidir. Diz şikâyetleri olan hastalarda muayenede menisküs yırtığı düşünülmesi ve MR'ın da yırtık tespit edilmesiyle beraber, hastanın şikâyetlerini açıklıyorsa anlamlıdır.
ARTROSKPİ: Diz ekleminin doğrudan ya da görüntünün TV ekranına aktarılarak % 100 doğrulukla tanınması ve tedavisinin yapılmasında en güvenilir yöntemdir. Bu yöntemle menisküs yırtıklarının tamiri, yırtık parçaların dışarı alınması, eklem farelerinin alınması ve çapraz bağ oranımı da yapılabilir.
ARTROSKOPİNİN AVANTAJLARI: Sadece iki ya da üç delik ile yırtık menisküsler tedavi edilebilir. Hasta uyutulabilir veya bölgesel anestezi uygulanabilir. Hasta isterse TV ekraınından yapılan ameliyatı aynen izleyebilir. Yara iyileşmesi ve dizini kullanma çabuktur. Hastalarımız aynı gün içerisinde yürüyebilir hatta evine gidebilir, kısa bir süre sonrada işine dönebilir. Açık ameliyatların aksine sadece yırtık kısım alındığı için erken kireçlenmeye neden olmaz. Eklem hareket kısıtlılığı yaratmaz.

Ayrıca artroskopi yöntemi, omuz, dirsek, el bileği ve kalça eklemlerindede artroskopik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam