Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ
Her kadının istediği zaman ve istediği sayıda çocuk sahibi olmak istemesi en doğal hakkı olmakla birlikte, kontrolsuz birbirini takip eden doğumlar ve düşükler anne ve çocuk sağlığını ciddi olarak tehdit eder. Bu nedenle aile planlaması hem anne, hem de çocuk sağlığına zarar vermeyecek uygun doğum kontrol yöntemleriyle yapılmalıdır. Kişi için ideal bir korunma yöntemiyle istenmeyen gebelikler, kişinin sağlığına zarar vermeden tama yakın oranda engellenebilir. Doğum Kontrol Yöntemleri ile ilgili en güncel bilgileri Özel Yücelen Hastanesi Kadın Doğum Hastalıkları Bölümü Uzman Doktoru Erol İREN bu hafta bizlere açıkladı.

Doğum Kontrol Yöntemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Uzm. Dr. Erol İREN: Doktorunuzun önerisiyle sizin için en uygun olabilecek yöntemi seçmeli ve benimsemelisiniz. Genel olarak korunma yöntemleri ile ilgili şunlar söylenebilir: "Korunma yöntemi seçimi son derece önemlidir. İstenmeyen gebeliklerle karşılaşmamak için kişiler her zaman kendileri için uygun olan en iyi yöntemi seçmelidir. Kontrol yöntemlerinin başarılı olabilmesi için kullanan kişinin yaşam biçimine ve kişiliğine uygun olmalıdır.

Ne tür etkenler Doğum Kontrolü seçiminde rol oynar ?

Uzm. Dr. Erol İREN:
Kadının yaşı
Eğitimi
Cinsel aktivite durumu
Genel sağlık durumu
Gelecekteki çocuk isteği ihtimali
Sosyal statüsü
gibi etkenler, kontrol yönteminin seçiminde etkilidir.

İdeal Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Uzm. Dr. Erol İREN:
Rahim İçi Araç
Kombine Doğum Kontrol Hapları
Hormon Enjeksiyonları
Norplantlar ( Hormon İmplantları )
Cerrahi Sterlizasyon ( Ameliyatla Kısırlaştırma )
Prezervatif ( Kadın / Erkek Prevervatifleri )
Ertesi gün haplarıdır.

Bu yöntemleri daha geniş bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Uzm. Dr. Erol İREN:
Rahim İçi Araç ( Spiral )
Günümüzde plastikten yapılmış, bakır ilaveli rahim içi araçlar en ideal olan ve en çok kullanılanlardır. Bunların dışında progesteron hormonu ilaveli rahim içi araçlar da vardır. Adet kanamasının hemen sonrasında veya kadın gebe olmadığından kesin eminse herhangi bir günde doktor tarafından rahime uygulanır. Aktif vaginal enfeksiyonu olanlara takılmamalıdır. İdeal koruyuculuk süresi bakırlı olanlarda beş yıl, hormonlu olanlarda bir yıldır. Rahim içi aracı olanların yıllık doktor muayenesi olması gerekir. Hiç doğurmamış olanlar ve çok eşliler için fazla önerilmemektedir. Rahim içi araca bağlı olarak kadınlarda;
Aşırı adet kanamaları
Ara kanamalar
Kasık ağrıları görülebilir.
Progesteron hormonu içeren rahim içi araçların, standart olanlara üstünlüğü kanama problemlerine yol açmamasıdır.
Kombine Doğum Kontrol Hapları

Günümüzde gelişmiş ülkelerde en sık kullanılan etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Östrojen ve progestoron hormonu içermektedir. Uygun doğum kontrol hapı seçilmeden önce kadın genel bir jinekolojik değerlendirmeden geçmeli, PAP smear'i yapılmalı ve uygun ilaç doktor tarafından önerilmelidir. Hapa adetin ilk günü başlanır ve 21 gün süreyle ara vermeden günde bir tablet alınır, 7 günlük arayı takiben tekrar hapa başlanır. Kadın ara verdiği 7 günlük dönemde adet görür. Kadın ilacı korunmayı düşündüğü süre boyunca 21 gün ilaç, 7 gün ara şeklinde kullanır. İlaç kullanılırken en önemli olay günlük tabletleri unutmamaktır çünkü unutulduğunda koruyuculuk etkinliği azalır. İlaç bırakıldıktan kısa bir süre sonra kadın ilaç öncesi doğurganlık kapasitesine ulaşır.

Doğum Kontrol Hapı nedir?

Uzm. Dr. Erol İREN: Doğum kontrol hapları normalde kadın vücudunda bulunan dişilik hormonlarını çok düşük miktarlarda içeren ve bu hormonlar yardımı ile gebeliği önleyen ilaçlardır.

Doğum Kontrol Hapları gebelikten nasıl korur ?

Uzm. Dr. Erol İREN: Hapın bileşiminde bulunan dişilik hormonları kadının yumurtalıklarına etki ederek hapın kullanıldığı süre içinde yumurta oluşumunu engeller. Yumurta oluşmadığı için de gebe kalma söz konusu değildir.

Doğum Kontrol Haplarında bulunan hormonlar hangileridir?
Uzm. Dr. Erol İREN: Hapın bileşiminde başlıca iki tip hormon bulunur. Bunlardan birincisi estrojen hormonu, diğeri ise progesteron hormonudur. Her iki hormon da normalde kadın vücudu tarafından düzenli olarak üretilirler.

Hapların birbirinden farkı nedir ?

Uzm. Dr. Erol İREN: Doğum Kontrol Haplarının hemen hepsi aynı şekilde etki eder. Aralarındaki en önemli fark bileşimlerinde bulunan estrojen ve progesteron hormonlarının cins ve miktarıdır. Bu hormonlar, sentetik olarak elde edilmeleri nedeniyle birbirinden bazı kimyasal farklılıklar gösterebilirler. Hapın içindeki hormonların bazı avantajları doktorlar tarafından hap seçiminde belirleyici olabilir.

Hap her zaman etkili midir ?

Uzm. Dr. Erol İREN: Hapı almayı unutmadığınız, kusma ve ishal geçirmediğiniz veya belli ilaçlarla birlikte alınmadığında doğum kontrol hapı pratik olarak etkindir.Hangi ilaçların hapınızın etkisini azaltacağı prospektüslerinde yazılıdır. Emin olmadığınız durumlarda doktorunuza danışınız.

KADIN PREZERVATİFLERİ ( DİYAFRAM )
Doğum kontrol yöntemleri arasında kadın prezervatifleri (femidom, diyafram), özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma görevini kendi üzerine almak isteyen bayanların tercihi. Kadın doğum uzmanınızın vereceği kısa bir eğitim ile, kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu yöntem ilişkiden saatler önce uygulanarak ilişki sırasında yaşanacak stresleri ortadan kaldırıyor.
Ayrıca aylık uygulanan doğum kontrol iğneleri ile hormonal doğum kontrolü sağlanması da yine uzun süreli doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Tesir mekanizması haplarla aynıdır.

ERTESİ GÜN HAPLARI
Ertesi gün hapları olarak bilinen, acil doğum kontrol yöntemleri, güvenilirliği diğer yöntemlere göre daha zayıf olan, ancak önceden doğum kontrolü sağlanmamış, gebelik riski oluşmuş durumlarda tercih edilen yöntemdir.

Check Up Nedir?
Diyaliz rehberi
İshal tedavisinde akılda tutulması gerekenler
Manyetik rezonans görüntüleme'nin (MRG) avantajları
Horlama tedavi yöntemi
Besin değerleri listesi
Alzheimer hastalığı evde bakım ilkeleri

Sağlık Röportajları

Okul Fobisi - Psikolog Kenan ALYÜRÜK
Tasarruf Tebliği - Dr. Necdet Doğu
AIDS - Uzm. Dr. Faruk Tarımcıoğlu
Şaşılık - Uzm. Dr. Dilek Zorlu Çulcu
Koroner Bypass Ameliyatı - Op.Dr. Hakan Filizlioğlu
Akne - Uzm. Dr. Cengiz Ünlü
Acil Servis - Dr. Funda Yüksel
Doğum kontrol yöntemleri - Uzm. Dr. Erol İren
Fizik tedavi ve rehabilitasyon - Uzm.Dr. Yılmaz Duman
Bel fıtığı - Doç. Dr. Arif Önder

Tıp Bayramı - Dr. İskender GENCER, Dr. Naki BULUT,Dr. İbrahim ÖZMAN, Dr. Necdet DOĞU
Menisküs - Op.Dr.M. Ali SALIN
Sınav Kaygısı - Uzm. Psikolog M.Kenan Alyürük
Saman Nezlesi - Uzm.Dr. Nihat Erdem
Demans - Uzm. Dr. Mustafa Gürsoy
Hemşirelik haftası - Sacide Özdoğan
Hemoroid - Uzm. Dr. Uğur Neğet Demir

Hazırlayan: Rengin ÖVER

Özel Yücelen Hastanesi
Halkla İlişkiler Sorumlusu & Basın Danışmanı

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam